Hydrangea macrophylla / Hortenzie velkolistá

10:47

Že neexistuje krásná květina a dlouho kvetoucí rostlina do polostínu a mírného stínu? Omyl! Našla jsem krásnou a navíc vylepšenou verzi Hortenzie: macrophylla. Je vícebarevná (odrůda peppermint), kvete jak na dvouletých, tak i na nových výhonech, takže se nemusíte bát, že vám po mrazech nerozkvete a zase budete mít oči pro pláč.Své čestné místo získala v našem relaxačním koutku s houpací sítí, který je hned vedle posezení a k dokonalosti mu chybí už jen barevné květy. Jenže on je převážně ve stínu, tak většina kvetoucích rostlin nepřichází v úvahu. Ale návštěva Hornbachu se vyplatila.

Hortenzie Peppermint je senzací s velkými, dvoubarevnými květy, kdy každý kvítek je v základu čistě bílý a každý plátek má uprostřed pruh jako mávnutí štětcem buď růžově purpurového odstínu, pokud ji pěstujete v zásadité zemi, nebo namodralého odstínu, pokud je v kyselé zemi. Kyselá půda pro modrou barvu by měla být v rozsahu pH 5,2 až 5,5 a pro dokyselení se přidává síran hlinitý. Zásaditá půda pro růžovější odstín je v rozsahu pH 6,0 až 6,2 a pro zvýraznění alkalicity se přidává mletý dolomitický vápenec. Mně je vcelku jedno, jakou bude mít barvu, bude to příští rok krásné překvapení.
Vzrůstem tato Hortenzie patří k menším, ideální k houpací síti.
Krásný tropický týden přeji.

7 komentářů

 1. Marcela- Nordic Passion31. července 2017 13:49

  Je nádherná, pokud se nepletu, má ji kamarádka, daří se jí dobře. M.

  OdpovědětVymazat
 2. Ta je nadherna a tento odstin je pro me novinkou! Chapu Vase nadseni, ja hortenzie taky miluju. Mela jsem je jako svatebni kytici a vyzdobu na stolech, ted ji mame na zahradce jeste po predchozich majitelich a zije si tam sama bez naseho pricineni a dava prekrasne kvety, ktere ve vaze delaji radost opravdu dlouho. Miluje ji i muj manzel. Ted nekde vycetl, ze se hortenzie pry da i kourit :-D :-D

  OdpovědětVymazat
 3. Je roztomilá, když je tahle maličká a ty barvy jsou úplně magické. :) Hortenzie mám spojené s letními návštěvami u babičky, měla jich na zahradě a balkoně spousty, všechny možné barvy a byly to už obrovské keře. Ať se té tvojí u vás daří! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Marti, hortenzie má nádhernou barvičku. Přeji, ať se jí u houpačky daří, sluší jí to tam :o)
  Krásné letní dny. D.

  OdpovědětVymazat
 5. Hortenzie moje favoritky, mám ich posadené tri a myslím, že jedna je úplne podobná ako tá tvoja. Žiaľ má len jeden jediný kvietok. Druhá vôbec nekvitne a tretia má kvetov dosť, ale pre obrovské listy ich skoro vôbec nevidieť :-). Každý rok zopár usuším, naaranžované v košíku vydržia takmer celú zimu.

  OdpovědětVymazat

Isnpirace mnohem více