Rekonstrukce podkroví svépomocí 1. část

10:56

Tímto zahajuji seriál o rekonstrukci podkroví. Věrný čtenář ví, že jsme před 2 roky nechali vyměnit starou krytinu a tím i začala změna staré půdy na obytné podkroví. A dokonce ti, co mě sledují na instagramu viděli jedno před a po. Já ale začnu hezky popořadě. Poté, co měli střechaři hotovo, jsme se pustili do první fáze - velké vyklízení. Dokud si to nezažijete, tak si to prostě nepředstavíte. Byl trochu šok, co nám ta dlouhá léta leželo nad hlavou.Rekonstrukce podkroví - vyklizení

Ani nevím jak dlouho to trvalo, ale vím, že se odvezlo 8 plných kárek bláta a slámy, a to pouze z jedné místnosti. Nad obývákem ležely 2-3 tuny tohohle super zateplení. K tomu samozřejmě jako bonus echt vrstva prachu, která se při práci s velkou pompou linula z oken. Nejednou to vypadalo, že naši půdu zachvátil požár a z oken stoupá dým. Vlastně se divím, že nikdo ze sousedů nezavolal hasiče. Buď jsou skvěle informovaní, nebo nezájem. Lopatou se bahno se slámou házelo do kýblů a potom se kýble na laně z okna spouštěly dolů a odnášely do kárky. Mrkvový záhon pod oknem byl v háji.


Tady je celkem hezky vidět vrstva blátivé mazaniny, která šla pryč jako první

100 m2 

Půda je stejně atypická jako zbytek domu. Pokud, který bude vyhrazen pro Dominika je výš, než zbytek. Do rovnání a tím pádem i bourání stropu v obýváku jsme se pouštět už nechtěli. Ve velké otevřeném pokoji, který je oddělen velkým trámem (ano, další atypický prvek) a komínem, bude pokoj pro Emu a u štítového okna naše ložnice. Ema je stále ráda v naší přítomnosti, proto budeme sdílet jeden velký prostor a časem se uvidí. Plánování a vymýšlení bylo to, co vás fakt posouvá dál. Jestli se chcete pustit do rekonstrukce svépomocí, zaměstnejte fantazii a plánujte, jak skvělé a krásné pokoje jednou budete mít. Až totiž přijdou první komplikace, bude to potřeba. Je úžasné, že máme nyní k dispozici velké množství informací, ale je to taky to, na čem můžete narazit. Každý má vlastní názor, postup a zkušenost a číst někdy stavební fóra i hádky kolem jednoho postupu je akorát tak na hlavu jako pátrací balón. A každý odborník vám taky řekne něco jiného. Jen si vybrat...


Před a po

Úspěch. Vyklizení bláta a slámy se podařilo. Odhalila se původní dřevěná podlaha. Měla jsem takovou radost, že jsem ve své nadšené euforii začala prkna drhnout rejžákem. V tu chvíli si Jenda ťukal na čelo, vždyť prkna stejně půjdou pryč. Ale já si chtěla užít alespoň na chvíli pocit bez všudypřítomného prachu. Stejně jsem je nevyčistila. Bylo léto, málo vody, která navíc byla během chvíle naprosto černá. 

Tak zase příště...

13 komentářů

 1. Jo jo,toto moc dobře známe!!! Fuj. Celé dny zaprášení a špinaví!!!Brr. Jen my máme teď už
  podlahou klenby a v pokoji kovové výztuže. Také dosti zajímavé. :-)
  Přeji pevné nervy. Ale budete to mít krásné!!!A za ten pocit to stojí!!!
  Hezký víkend.
  Danča

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, fuj :D
   Děkujeme, už aby bylo hotovo, že jo.

   Smazat
 2. Podobnou půdu máme na chalupě. Zatím se na ní ale nechystáme stavět, ale jsme ji před pár lety vyčistili od pokladů typu zbytky dlaždic, staré slamníky, nefunkční televize, staré sklenice, dráty všeho druhu, rozlámané postele ap. - z větší části ještě po původních majitelích.
  Hezký den

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stáňo, i ten pocit, že je půda zbavená harampádí musí být super.
   Hezký den.

   Smazat
 3. Ahoj,
  to je tedy pořádný projekt, ale už se moc těším na pokračování. Mně stačila rekonstrukce bytu, když jsem ho koupila. Nějakou dobu jsem dokonce musela žít na staveništi, protože to jinak nešlo.
  Hanka z ciculka.cz

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hani,
   náš největší projekt ever, fakt že jo. Pak si zhluboka vydechneme a začneme předělávat spodek.
   :)

   Smazat
 4. Drzim pesti, musi to byt hodne narocne, ale videt ten vysledek!!! To pak bude! A spat tam!:-) M.

  OdpovědětSmazat
 5. Marti, to jste si teda mákli, nezávidím. Ale moc se těším, jak jste pokročili. Půdní vestavba nabízí neuvěřitelné možnosti bydlení a u vás to bude určitě krásně pořešené a skvěle vyladěné. Tak snad nás nebudeš dlouho napínat. .o)
  Přeji pohodový víkend. D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Dášo,
   děkuju. Už to dávám všechno dohromady. Je dobré si občas připomenout stav před, to se pak i jeden diví, co všechno už má za sebou.
   Měj se krásně.

   Smazat
 6. Hodně štěstí :). To by mě bavilo :D M.

  OdpovědětSmazat
 7. Určitě to budete mít krásné, ale doporučuji zásadní investici do izolace. Roky jsme bydleli ve starém domě a v podkroví jsme měli ložnici, v létě to bylo peklo k nevydržení. Přeji pohodové budování.
  Vlasta

  OdpovědětSmazat

Isnpirace mnohem více