Zapalujete doma svíčky, které škodí vašemu zdraví?

9:50

Milujete zapalování svíček, že? Zvláště teď, když je venku zima, rychleji se stmívá a zapálené svíčky vytvářejí tak krásnou atmosféru. Užíváme si s nimi rodinné oslavy, chvíle ve dvou, vánoční svátky. Skoro na každé interiérové fotce je zapálená svíčka. Zamysleli jste se někdy nad tím, z čeho jsou vyrobeny svíčky, které máte doma? Možná vás trend dražších sójových svíček nechával chladnými, protože proč platit víc za něco, co si koupíte i v supermarketu za pár korun a službu to udělá stejnou. Omyl. Každou zapálenou svíčkou totiž ovlivňujete zdraví své, i své rodiny.Parafinový vosk

Nejčastěji používanou surovinou pro výrobu svíček je parafín. Parafin se vyrábí destilací ropy. Je to bezbarvá a olejovitá kapalina, která má skvělé změkčovací vlastnosti, a proto si získala uznání v kosmetickém průmyslu. Ukázalo se, že spalování parafinu (výzkum American Chemical Society) produkuje zdraví škodlivé sloučeniny, jako je toluen (podráždění kůže a očí, poruchy učení) a benzen (karcinogenní látka). Aby toho nebylo málo, mnoho z nás kupuje svíčky obarvené umělými barvivy, které také nejsou nic moc pro naše zdraví. Výrobci nás také lákají krásnými vůněmi svíček, které jsou jen dalším chemickým koktejlem. V důsledku spalování parafínu v uzavřených místnostech se z kouře a sazí uvolňují škodlivé chemikálie, jako je benzen nebo toluen. Benzen je toxické rozpouštědlo patřící do skupiny těkavých organických sloučenin. Je to rakovinotvorná látka, má nepříznivý účinek na oběhový systém, přesněji na složení krve a krvetvorných orgánů. Vdechování par benzenu je narkotické. Toluen má naopak negativní vliv na dýchací, oběhový, reprodukční, nervový a imunitní systém. Dráždí oči a kůži. (Má nepříznivý účinek na funkci ledvin a jater. Dráždí oči a pokožku a ve velkém množství může vést k poškození mozku!). Nebezpečí tohoto vylučování se přirovnává k pasivnímu kouření cigaret. Proč jsou tak oblíbené parafínové svíčky? Odpověď je jednoduchá – cena.


Ani knot v tom není nevinně

Dalším aspektem je typ knotu, který obsahuje olověné části. Olovo emitované do vzduchu je zvláště nebezpečné pro astmatiky. 100% inhalovaného olova vstupuje do těla oběhovým systémem. Olovo byste v knotu asi nečekali, přesto to byla před rokem 2003 běžná praxe zejména u knotů z USA a Číny. Dokonce i některých zemí Evropy. Drobnými částmi kovu se vyztužil knot, aby nezapadl do vosku. Tato praxe byla obvyklá zejména u vonných svíček, protože vonné oleje změkčují vosk a knot by se ve vosku hroutil. Používání takových knotů bylo v Evropě i Americe zakázáno. Ale protože se s výrobci domácích sójových svíček roztrhl pytel a mnozí si kvůli ceně vše objednají na AliExpressu, je možné, že vaše sójová svíčka obsahuje knot s olovem. Na Čínu se totiž zákaz používání olova v knotech nevztahuje. Dejte si proto pozor, čím si zpříjemníte večery a od koho si rozhodnete svíčku koupit.
Sójový vosk - co to je?

Sójový vosk je 100% přírodní, hydrogenovaný sójový olej. Získaný ze sóji je plně biologicky odbouratelný. Je to vynikající náhrada za parafín. Sójové svíčky jsou šetrné k životnímu prostředí. Při spalování sójový vosk nevyzařuje žádné škodlivé výše uvedené organické chemikálie. Hoří až o 50% déle než tradiční svíčky. Sójové svíčky nekouří a nenechávají černé saze na dně nádoby. Sójový vosk se také snadno čistí. Je to velmi dobrá alternativa pro alergiky, protože sójový vosk neobsahuje látky, jako jsou herbicidy nebo pesticidy.
Pamatujte, vždy máte na výběr!

Před zakoupením svíčky jako dárku nebo pro osobní použití stojí za zvážení typ vosku, ze kterého je svíčka vyrobena. Zvažte, zda stojí za to utratit své vlastní peníze za svíčky, které obsahují sloučeniny, které poškozují zdraví našich příbuzných, přátel a nás samotných. Mnohem lepším nápadem je zapálit svíčku ze sójového nebo včelího vosku, které jsou sice dražší, ale vaše zdraví je ocení. Pokud se nechcete parafínových svíček vzdát, nenechávejte je hořet příliš dlouho a vždy místnosti dobře větrejte. 

3 komentářů

 1. já to mám doma jasné - žádné svíčky - manžel je revizák a v domě to prostě nedovolí - a tak mám úplně všude - na schodech, na oknech, v lucernách dokonce i na adventním svícnu - svíčky na baterie - a je klid - já jsem spokojená - jsou na časovač, takže se rozsvítí i zhasnou jak je nastavím a manžel má klid.....a nakonec když přijedou vnučky, nemusím hlídat, aby se nespálily. Já vím, že někdo to nepochopí, ale pro klid v domácnosti - přeji příjemný předvánoční čas z Jizerek.

  OdpovědětVymazat
 2. Přiznávám, že při nákupu svíčky moc nestuduji, takže asi kupuji převážně parafínové (používám hodně čajovky pod arolampu). Vybírám spíš podle zajímavého tvaru než podle materiálu, po vonných sahám jen občas. Sojové jsem koupila nedávno na Bonami a musím říci, že jsem neměla pocit, že by ta jedna, co jsem vyzkoušela, hořela výrazně déle než obyčejná vonná svíčka z Lidlu.
  Ale díky za článek - nic jsem o tomhle tématu nevěděla, tak jsem si rozšířila obzory.

  OdpovědětVymazat
 3. Milá Martino, děkuji za informace. A zeptám se - kde se dá objednat ta bergamotová svíčka z Vaší fotografie? Krásné Vánoce přeji :-)

  OdpovědětVymazat

Isnpirace mnohem více