Z Prahy na vesnici?

10:24

Stále častěji se setkávám s údivem, že jsem odešla z Prahy na vesnici. Že dojíždím přes hodinu do práce a z práce.
Stále častěji slýchám: „stojí Ti to za to?"

Stojí. V zimě sice tolik ne, člověk odjíždí za tmy a vrací se za tmy. Ale zbytek roku to skvěle vynahradí.

Proč jsem se rozhodla odejít z komfortní Prahy, kde i v jedenáct večer seženu vepřové, perlový náhrdelník nebo třeba knižní trilogii Pána Prstenů?

Doma jste skutečně svým pánem. Nemusíte se ohlížet na sousedy. Zapínám vysavač klidně o půlnoci. Pouštíme si hudbu klidně o půlnoci. Neslyším sousedy na záchodě ani netrpím šoky, když sousedce nad vámi začíná Parkinson a po bytě lítají sklenice, hrnce a příbory.

Nehledáte klidné místo venku. Na to vám stačí zahrada.

Dobrovolně se stanete zahradníkem. Ovoce a zelenina z vlastní zahrádky je stejně nejlepší.Nepotřebujete hrát střílečky na počítači. Likvidace škůdců všechny střílečky skvěle supluje. A ten adrenalin!

Žádné úpravy zevnějšku než jdete ven. S rozcuchem a v pyžamu se venku snídá nejlépe.

Snídaně venku s prvními slunečními paprsky. Víc netřeba dodávat.

Nepotřebujete budík. Sousedovic kohout, cirkulárka nebo popeláři vám dají jasně najevo, že už je čas vstávat.


V hospodě vás znají jménem a pamatují si co pijete.

Přinese vám soused z paneláku k obědu maso s tím, že ho právě sám střelil? Aneb, ta kachna byla vážně výborná.

Nemáte potřebu být alespoň chvilku osamotě. To jste i v plném autobuse. Krásně si vyčistíte hlavu a zdokonalíte svou empatii. S koleny v zádech od vašeho kašlajícího spolucestujícího.

Máte hromadu pokojových květin. A pořád je místo na nové.Přírodopis v praxi. V lese místo lidí potkáváte jeleny, daňky, kance, veverky.

Sečteno a podtrženo: neměnila bych. A nejsem sama :)


7 komentářů

 1. Nejsi sama :) Taky bych neměnila, v Praze jsem bydlela dva roky jak jsem byla ve škole, mělo to své výhody, ale natrvalo by mě to nebavilo-nejvíce mi vyhovuje malé město kde mám vše po ruce, ale i kousek do přírody a hlavně zahradu :)

  OdpovědětVymazat
 2. Já bych s tebou měnila :-) za přítelem jsem se přestěhovala (i když jsem po studiích říkala, že se sem nikdy nevrátím) a kdybych neměla jeho, neudržel by mě tu ani pár volů. Sice nejsem z vesnice, ale i v Liberci v domě rodičů s obrovskou zahradou jsme měli klídek..;)

  OdpovědětVymazat
 3. Moje řeč... Krásně u vás máte! Svatava

  OdpovědětVymazat
 4. U Vás je krásně! Taky bych neměnila. Ty zimy jsou sice občas náročné ale o to víc si člověk váží toho když příjde jaro. Ale když občas příjde sníh (třeba jako zrovna teď), je to pohádka!

  OdpovědětVymazat
 5. Podepisuju!!! Ja sla z pidi mestecka nejdriv studovat a pak zit do vysnene Prahy, abych se pak se vsi paradou zase odstehovala na echt vesnici, ale docela blizko te Prahy (jednou za cas tam rada jezdim a taky tam bydli tchyne a mam tam stale doktory).

  OdpovědětVymazat
 6. Mluvíš mi z duše :-) V Praze jsem sice nikdy delší dobu nežila, ale v 36tisícovém městě ano a i to stačilo na to, abych mu dala vale :-) Užívej venkova a jarních dnů A.

  OdpovědětVymazat

Isnpirace mnohem více